Podstawowe zagadnienia

Co to jest CMS?

CMS (z ang. Content Management System) jest aplikacja internetowa, która posiada specjalny panel administracyjny za pomocą którego można zmieniać treść strony - edycja tekstu, zdjęć, formularzy. System zarządzania treścią pozwala na zmiany w treści strony bez konieczności ingerencji programisty.

Certyfikat SSL - czy go potrzebuje?

Certyfikat SSL pozwala zaszyfrować komunikację pomiędzy użytkownikiem a aplikacją internetową w taki sposób aby nikt niepowołany nie miał dostępu do wymienianych informacji.

To zależy. Dla prostych stron WWW, gdzie nie występuje formularz logowania lub przesyłanie poufnych informacji nie jest wymagany certyfikat SSL. Dla sklepów internetowych to jest jedna z pierwszych rzeczy, która powinna być wdrożona. Pozyskanie podstawowego certyfikatu jest darmowe, wymaga jedynie odpowiedniej konfiguracji.

Zagadnienia techniczne

Co to jest HTTP/2 i czym się charakteryzuje?

HTTP/2 jest następną wersją protokołu HTTP 1.1, protokołu który jest używany powszechnie do przesyłania danych w Internecie. Nowy protokół jest rozwinięciem protokołu SPDY stworzonego przez grupę inżynierów z firmy Google. Aktualnie ponad 98% dostępnych przeglądarek na rynku potrafi komunikować się za pomocą tego protokołu. HTTP/2 zawiera szereg usprawnień względem wersji poprzedniej, dzięki czemu na przykład przesyłanie wielu małych plików (np. obrazków) jest bardziej efektywne.